نقش ورزش در درمان بیماری کبد چرب

صحبت های دکتر سید امیر طاهری و مهندس تقی زاده در رابطه با نقش ورزش در درمان بیماری کبد چرب

زمانی که ما غذا میخوریم فرایند گوارش چه خواهد بود؟ در واقع چه اتفاقاتی در بدن ما رخ  می دهد؟

غذا که می خوریم و بعد از اینکه جویدن رخ می دهد، از طریق بزاغ دهان مان غذاها به بخش های کوچکی تقسیم می شود. در انتها مواد غذایی وارد روده های جذبی می شود و قسمت عمده این مواد غذایی دفع می شود. قسمتی از مواد غذایی نیز در بدن ذخیره می شود.

به جز بیماری هایی که سندروم های سو جذبی هستند تقریبا این مراحل در اکثریت افراد  به صورت طبیعی رخ می دهد. مگر اینکه شخص به یکی از بیماری های خاصی که در آن سندروم های سوء جذبی ایجاد می شود مبتلا باشد.

 

در مواردی که افراد می گویند که فلان شخص بسیار می خورد اما چاق نمی شود و یا اینکه فلانی کم ترین مواد غذایی می تواند او را در کمترین زمان چاق کند باید توجه داشته باشید که نکته ای که در اینجا وجود موضوع سوخت و ساز بدن است. این مساله است که در بین افراد تفاوت ایجاد می کند.

ما همه مان در سلول های بدن مان یک سلول سوخت ساز داریم که آن متابولیسم یا سوخت و ساز بدن مان را انجام می دهد.

استعداد های ژنتیکی ای وجود دارد که هنوز بسیاری از ما آنها را نمی شناسیم و نمی دانیم به چه دلیلی و چگونه به گونه ای خاص عمل می کنند. و حتی نمی توانیم در آن تغییر ایجاد کنیم و امیدواریم که مهندسی ژنتیک در آینده بتواند در آن تغییراتی ایجاد کند.

استعداد ژنتیکی موجب می شود که سوخت و ساز در بدن ما تفاوت ایجاد کند و برای بدن افراد تاثیرات مختلفی به جای گذارد.

این مسائل همان چیزی است که در اصطلاح به آن می گویند استعداد چاقی.

چیزی که همیشه برای بیمارانمان می گوییم این است.  فکر کنید که به یک پراید بنزین می زنیم و راه می افتیم سمت شمال به ماشین دیگری نیز بنزین می زنیم و همین مسیر را طی می کنیم. چیزی که وجود دارد این است که زمانی که به مقصد می رسیم گاها در مواردی می بینیم که یکی از ماشین ها کاملا بنزین خود را سوزانیده است اما دیگری مقادیری از این بنزین را در خود نگه داشته است. تفاوت در این دو نوع ماشین در این است که این دو ماشین سوخت و ساز متفاوتی دارند.

افراد در این استعداد ژنتیکی متفاوت اند. برای مثال حتی اگر فرد زیاد بخورد در صورتی که زمینه ژنتیکی اش لاغری باشد و سوخت و ساز زیادی داشته باشد این افراد چاقی برایشان دیر اتفاق می افتد.

بالعکس نیز این قاعده به طور کامل برقرار است. بنابر این کسی که زمینه ژنتیکی چاقی دارد در صورتی که مواد غذایی کمی نیز    استفاده کند چاقی برایش رخ خواهد داد.

برخی از افراد دیگر نیز سوخت و ساز کمی دارند و اینان موتورهای داخل سلولی شان کمتر متابولیسم دارد.

ما کم تحرکی داریم و مواد غذایی مناسبی استفاده نمی کنیم و یا اینکه بیش از نیاز استفاده می کنیم. بنابر این چاق می شویم.

استفاده از روغن حیوانی نیز بسیار می تواند موجب چاقی در افراد شود بنابراین باید نهایت تلاش را داشته باشید تا از بهترین مواد غذایی و به مقدار مورد نیاز استفاده کنید.

دلیل ابتلا افراد به بیماری کبد چرب چیست؟ اصلی ترین دلیل بیماری کبد چرب کدام است؟

یکی از دلایلی که اساسا موجب می شود بیماری کبد چرب در ایران افزایش پیدا کند این است که اپیدمی کم تحرکی در ایران وجود دارد.

کم تحرکی بسیار در ابتلا به کبد چرب تاثیر گذار خواهد بود.

معمولا در کسانی دیده می شود که پشت میز نشین هستند.

مثلا پزشکان، مدیران و یا کارمندانی که دائما پشت میز می نشینند با عث می شود که به بیماری کبد چرب مبتلا شوند.

اکثر افراد متاسفانه به شغل هایی روی آورده اند که تحرک زیادی در انها وجود ندارد.

توصیه ای که داریم این است که افراد برنامه ای را برای انجام تحرک و جنب و جوش داشته باشد. چه خانم ها چه آقایان باید برنامه ای داشته باشند تا ورزش کنند و تحرک داشته باشند.

البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که برای کار کردن نیز باید سلامتی داشته باشید تا بتوانید شغل داشته باشید و در آمد کسب کنید. بنابر این نمی توانید داشتن شغل را بهانه ای برای فرار از انجام انواع فعالیت های ورزشی قرار دهید.

مطالعات ثابت کرده است که از حدی به بعد بسیاری از روش هایی که وجود دارد تا افراد لاغر شوند تا حد زیادی می تواند سلامت فرد را تامین کند. به همین جهت در مواردی افراد می توانند برای روش های درمانی چاقی از بیمه استفاده کنند. چون دولت ها به این نتیجه رسیده اند که سلامت افراد رابطه مسقیمی با میزان چربی های اضافی در بدن اینان دارد.

افرادی که جراحی های زیبایی  انجام می دهند باز هم نمی توانند به میزانی که باید به وضعیت بدنی مناسبی دست پیدا کنند . زیرا که جراحی ها باز هم مقادیری از چربی ها را در بافت های بدنی باقی می گذارد همین سبب می شود که افراد مجددا چاق شوند. این تکرار چاقی می تواند تا حد زیادی برایشان خطرناک باشد.

مثلا کسانی که لیپولیز یا لیپوساکشن انجام می دهند باید توجه داشته باشند که این روش ها آنقدر ها هم که فکر می کنند بی خطر نمی باشند.

از همین رو ورزش کردن تا حد زیادی می تواند به سلامت بدنی آنان کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.